Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Současnost obce

Současnost

Obec Čížkrajice leží na jihozápad od Trhových Svinů v malebném podhůří Novohradských hor. V současnosti jsou k obci připojeny části Boršíkov, Mezilesí a Chvalkov.

Chalupy naší vesničky jsou nepravidelně rozhozeny okolo silnice a rybníka. Náves klasického typu ze současných stavení není vytvořena. Ve středověku byla ves obehnána hradbami.
Zachovala se brána směrem k Trhovým Svinům, hradební zeď na severovýchodní straně a zbytky zdiva tvrze.

schéma

Čížkrajice leží v oblasti nejstarších osad v jižních Čechách, respektivě těch, o kterých jsou nejstarší písemné doklady (Todně, Něchov,Mohuřice,žár), již z roku 1186.
Vesnice jsou zřejmě ještě starší a jejich názvy sahají snad až do doby osídlení jižních Čech Kelty. Jména vesnic jsou zde skutečně starobylá: Klažary, Nežetice, Nesměň, Otěvěk, Keblany,
Kondrač,Trutmaň a další.

Čížkrajice - pohlednice

Čížkrajice

Dětské hřiště v Čížkrajicích   

V průběhu roku 2007 dostavěli v Čížkrajicích areál dětstkého hřiště a klidové zóny.Ve spojení se sportovním hřištěm tak vznikl při jižním okraji Čížkrajic areál pro sportování, hry oddech a setkávání občanů. Výstavbu sportovního hřiště financovala obec z vlastních prostředků s podporou Krajského úřadu z  Programu obnovy venkova. Dětské hřiště bylo financováno z operačního programu Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství LEADER +.